Listopad to szczególny miesiąc w kalendarzu. Miesiąc, w którym opadają liście z drzew, co sygnalizuje zbliżającą się zimę, a także miesiąc skłaniający ludzi do zadumy nad czasem i jego przemijaniem. Przy tej okazji warto się na chwilę zatrzymać, by wspomnieć przynajmniej kilka osób, które zapisały się w historii literatury. Niektóre nazwiska są na pewno znane także naszym czytelnikom.
I tak: 5 XI br. to dzień śmierci wybitnego językoznawcy, twórcy Rady Języka Polskiego- Walerego Pisarka; to także 40 rocznica śmierci Rene Goscinnyego (francuskiego pisarza i scenarzysty pochodzenia polsko- żydowskiego), jednego z najpopularniejszych twórców europejskiego komiksu (współtwórca Asterixa, autor Mikołajka).
Kolejna data to 14 XI. Przypadają wtedy dwa podobne wspomnienia: 110 rocznica urodzin szwedzkiej pisarki dla dzieci, Astrid Lindgren (m.in. Pippi Langstrump i Dzieci z Bullerbyn) oraz 110 rocznica urodzin Władysława Kopalińskiego- tłumacza, wydawcy i autora słowników.
Następna data, przy której chcemy się zatrzymać to dzień 28 XI. Z jednej strony to 110 rocznica śmierci dramaturga, malarza, poety, nazywanego "czwartym wieszczem", czyli Stanisława Wyspiańskiego (obraz Macierzyństwo, dzieła Wesele, Noc Listopadowa i inne), a z drugiej strony to 123 rocznica urodzin patrona naszej szkoły, czyli Arkadego Fiedlera (np. Mały Bizon, Kanada pachnąca żywicą, Dywizjon 303, Ryby śpiewają w Ukajali, Mój ojciec i dęby i inne). Warto w tym miejscu dodać, że w tym dniu będziemy, jako społeczność szkolna, świętować też 30-lecie nadania szkole imienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz