niedziela, 2 kwietnia 2017

Czytajmy Więcej!!!


2 kwietnia obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. 


Najmłodsi uwielbiają książeczki, warto to wykorzystać i sprawić, by zamiłowanie do czytania nie mijało z wiekiem. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 2017 to doskonały pretekst do tego, aby sięgnąć po nową książkę. Wielu dorosłych także jest zachwyconych zarówno nowymi wydaniami opowieści, które doskonale znają, jak i całkiem nowymi historiami, przedstawionymi w niezwykły sposób. W książkach dla dzieci jest coś magicznego, szybko pozwalają przenieść się do krainy fantazji. A to przydaje się nie tylko maluchom, ale i ich rodzicom - to doskonała odskocznia od codziennej bieganiny.


Dlaczego akurat 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci? Właśnie tego dnia, w 1805 roku urodził się Hans Christian Andersen, słynny duński baśniopisarz, Jego baśnie zna chyba każdy - mały i duży - nie powinno więc dziwić, że lektury dla maluchów mają swoje święto właśnie wtedy. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi w 1967 roku. Od tego czasu, co roku, inne państwo organizuje uroczyste obchody tego święta. Polska była gospodarzem w 1979 roku. To, dlaczego ustanowiono to święto, jest oczywiste - wszystko po to, aby najmłodsi chętnie sięgali po książki, aby lektury dla najmłodszych cieszyły się coraz większą popularnością.

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom.


Dlaczego warto czytać dzieciom?

Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.

Dlatego czytajmy, zachęcajmy do odwiedzin w bibliotece, 
twórzmy własne domowe biblioteczki.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz