niedziela, 21 lutego 2016

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - 21 lutego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest corocznym świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 r., które w założeniu ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowe. Codzienne czytanie książek umożliwia dogłębne poznanie ojczystego języka. Ponadto czytanie jest też formą ćwiczenia ortograficznego. Podczas czytania mózg oswaja się z obrazami mnóstwa wyrazów, należy więc starać się czytać interesujące lektury. Krótko mówiąc, dobra znajomość swojego języka ojczystego jest efektem czytania książek.

http://static.polskieradio.pl/ 


W 2012 roku w Polsce wystartowała i nadal trwa kampania społeczna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. 

W lutym 2013 ruszyła nowa kampania społeczna: Język polski jest ą-ę. Jej celem jest obrona znaków diakrytycznych i przeciwdziałanie nieużywaniu charakterystycznych polskich liter. Akcję wspierają m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka i Jacek Bryndal, a patronuje jej Rada Języka Polskiego. 

Posługując się codziennie swoim językiem rodzimym nie zastanawiamy się często, ile istnieje odmian tegoż języka lub jaka jest geneza dialektów poszczególnych regionów jednego kraju


www.scholaris.pl 


/
http://poczytajmi.blox.pl


Człowiek uczy się przez całe życie,
dlatego zachęcamy do czytania i poszerzania horyzontów,
także po to, by język ojczysty lepiej znać,
lubić się nim posługiwać i szanować.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz