niedziela, 8 października 2017

Książki z NPRCz

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

NPRCz nabiera stopniowo rozpędu w naszej szkole. Jak już informowałyśmy, zamówione książki dotarły do biblioteki w czasie wakacji. A teraz, po uporaniu się z pracochłonnym wydawaniem darmowych  podręczników, nadszedł czas by rozpakować kartony z przesyłką. Przed nami mnóstwo pracy. Trzeba wszystko dokładnie sprawdzić, czy zgadza się z zamówieniem, a następnie ostemplować i wprowadzić do ewidencji. Postaramy się zrobić to jak najszybciej, byście- kochani czytelnicy- mogli korzystać w pełni z całych, także tych nowych, zasobów naszej biblioteki.  Na razie, na "pierwszy ogień" wpisywania poszła "Zemsta", Aleksandra Fredry, na którą to lekturę oczekiwali uczniowie klas siódmych. Teraz kolej na następne nowości. Zaglądajcie do biblioteki, pamiętając o starym porzekadle, które głosi, że "książka jest najlepszym przyjacielem"!  Zapraszamy- Wasze bibliotekarki.

                      
 



Festiwal literatury dla dzieci- "Czytanie wszystkimi zmysłami"

4 października br. nauczyciele bibliotekarze wzięli udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci, który od 3 do 7 października po raz pierwszy zagościł w Poznaniu! Udali się tam po to, by na bieżąco śledzić co współczesna literatura ma najlepszego do zaoferowania najmłodszym czytelnikom. Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcona była historii literatury dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Przykładowo Olga Szmidt, autorka książki Kownacka – ta od Plastusia opowiedziała
z historyczno - biograficznej perspektywy o fenomenie popularności swojej bohaterki.
Z kolei na spotkaniu z autorką serii "Ale historia..." Grażyną Bąkiewicz można było dowiedzieć się między innymi skąd pisarka czerpie pomysły do swoich książek.
W najnowszej książce Grażyny Bąkiewicz Jadwiga kontra Jagiełlo grupa nastolatków przenosi się do czasów, kiedy Polską rządziło jednocześnie dwóch królów. Mają sprawdzić, kto – królowa Jadwiga czy Władysław Jagiełło – zrobił więcej dla Polski. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie, gdy nauczycielem jest pan Cebula.

Bogato ilustrowana seria "Ale historia…" z humorem przekazuje fakty historyczne
i ciekawostki. Można się o tym przekonać odwiedzając naszą bibliotekę, w zasobach której znajdują się te i inne ciekawe pozycje, z NPRCz.



Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania


Wiadomo, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i rozwija wyobraźnię. Dlatego nasza biblioteka włączyła się w obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
Warto wspomnieć,że święto to zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data 29 września to dzień urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Nasze świętowanie miało dosyć niecodzienną formę, ponieważ zaistniało w murach średniowiecznego zamku w Gniewie, podczas klasowej wycieczki.
Uczniowie klas 6 b, 6 a i 5 b wysłuchali fragmentów książki Grażyny Bąkiewicz "Kazimierzu, skąd ta forsa?", pozyskanej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Czytany tekst pozwolił przenieść się "machiną czasu" do średniowiecza, czyli w czasy, których poznanie było jednym z celów wycieczki.